dnes je 4.4.2025

Input:

Převod dovolené do dalšího roku

21.10.2013, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Zaměstnavatel je povinen čerpání dovolené určit tak, aby zaměstnanec dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

Dotaz:

V poslední době se setkávám s názorem, že se může převádět dovolená max. 5 dnů. Ať však studuji zákoník práce jakkoliv podrobně, nemohu se dočíst, že to možné je kromě tří důvodů, které zákoník uvádí. Uniká mi něco, nebo je to pravda? Pokud ano, tak kde to mohu v zákoníku najít?

Odpověď:

Pravidla pro čerpání dovolené jsou obsažena v ustanoveních § 217 a 218 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"). Obecně platí, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (§ 217 odst. 1 ZP).

Dle § 217 odst. 1 ZP je taktéž zřejmé, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v zákoníku práce není stanoveno jinak.

Blíže pak popisuje pravidla pro čerpání dovolené ustanovení § 218 ZP. Dle ustanovení § 218 odst. 1 ZP je zaměstnavatel čerpání dovolené povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

Z tohoto ustanovení tedy jednoznačně vyplývá povinnost zaměstnavatele určit zaměstnanci čerpání veškeré dovolené v konkrétním kalendářním roce, ve kterém mu na ni vzniklo právo. Povinnost zaměstnavatele určit zaměstnanci vyčerpání celé dovolené v daném kalendářním roce nemusí být splněna pouze ve dvou případech. Pouze v případě, že jsou zde naléhavé provozní důvody na straně zaměstnavatele, nebo překážky v práci na straně zaměstnance (například dočasná pracovní neschopnost, mateřská nebo rodičovská dovolená, ošetřování nemocného člena rodiny nebo jiná překážka v práci), dojde k čerpání

Nahrávám...
Nahrávám...