dnes je 4.4.2025

Input:

Příplatky za práci v sobotu a neděli

17.7.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

10.452
Příplatky za práci v sobotu a neděli

JUDr. Eva Dandová

Dotaz

V kolektivní smlouvě máme sjednán nárok na příplatek za práci o sobotách a nedělích za práci od 6:30 hodin v sobotu do 6:30 hodin v pondělí s tím, že zaměstnanci náleží příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku ve všech provozních režimech. Je časový rozsah poskytování příplatku za práci v sobotu a neděli v souladu se zákoníkem práce?

Je někde definována práce o sobotách a nedělích s příslušným příplatkem? Tzn., že se nárok počítá např. v intervalu 00:00 – 24:00 sobota a 00:00 - 24:00 neděle?

Jak je příplatek za práci o sobotách a nedělích definován v případě nočních směn, kdy první směna v týdnu začíná v neděli ve 22:30 a končí v 6:30 (započítává se jako odpracovaná pondělní směna) a poslední směna v týdnu začíná ve čtvrtek 22:30 a končí 6:30 v pátek (započítává se jako odpracovaná páteční směna)?

Přísluší zaměstnanci za šestou odpracovanou noční směnu v týdnu (po-ne) příplatek za práci o sobotách a nedělích při začátku směny v pátek 22:30 a konci směny v sobotu 6:30 (započítává se jako odpracovaná sobotní směna)?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 90 odst. 2 ZP

  • § 91 ZP

  • § 92 odst. 1 ZP

  • § 93 odst. 1 ZP

  • § 118 ZP

Odpověď

Nejprve začněme s ustanovením § 91 ZP o práci ve dnech pracovního klidu. Obecně platí, že nepřetržitý odpočinek v týdnu musí podle § 92 odst. 1 ZP trvat nejméně 35 hodin v rámci 7 po sobě následujících kalendářních dnů (u mladistvých nejméně 48 hodin). Kalendářní den je den od 0:00 do 23:59 hodin. Týden zde neznamená kalendářní týden od pondělí do neděle, ale jakýchkoliv sedm po sobě následujících kalendářních dnů – tedy například od středy do úterý. Začátek týdne určuje zásadně zaměstnavatel, obvykle v rámci písemného rozvrhu pracovní doby. Pokud tedy Váš zaměstnavatel určil týden od pondělí do neděle, je to v naprostém pořádku, je to jeho rozhodnutí.

Zaměstnavatel je oprávněn nepřetržitý odpočinek v týdnu zkrátit (s výjimkou nezletilých zaměstnanců) ve stejných případech, ve kterých je oprávněn zkrátit nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami dle § 90 odst. 2 ZP. Nepřetržitý odpočinek v týdnu ale nikdy nesmí být kratší než 24 hodin a celkový součet délky takového nepřetržitého odpočinku v týdnu za dva týdny nesmí navíc být kratší 70 hodin.

Pokud je to z provozního hlediska možné, měli by mít všichni zaměstnanci nepřetržitý odpočinek v týdnu ve stejný den a měl by zahrnovat neděli. Jestliže to možné není, typicky u nepřetržitých provozů, lze i na neděli pracovní dobu rozvrhnout a zaměstnancům určit nepřetržitý odpočinek v týdnu na jiné dny. Nicméně pro zaměstnavatele je vždy nejvýhodnější naplánovat nepřetržitý odpočinek v týdnu na víkend tak, aby nemusel zaměstnancům platit příplatek za práci v sobotu a neděli.

Nikde však není řečeno, že nepřetržitý odpočinek v týdnu má být celá sobota a neděle. Zákon pouze říká, že nepřetržitý odpočinek v týdnu musí být 35 hodin a má do něj spadat neděle. Kdyby měl nepřetržitý odpočinek v týdnu zahrnovat celou sobotu a neděli, což je 48 hodin, nemuseli bychom mít zvláštní právní úpravu nepřetržitého odpočinku v týdnu pro mladistvé v § 93 odst. 1 ZP věta druhá. A to je to, co v praxi přináší výkladové problémy – nikde není definice

Nahrávám...
Nahrávám...