dnes je 4.4.2025

Input:

Problémy mzdové účetní v době nouzového stavu - Odvod zdravotního pojištění

22.4.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

10.257
Problémy mzdové účetní v době nouzového stavu – Odvod zdravotního pojištění

Ing. Růžena Klímová

Dotaz

Pokud zaměstnanci v důsledku překážky v práci na straně zaměstnavatele je poskytnuta náhrada mzdy, která činí méně než minimální mzda, jak to bude s odvodem zdravotního pojištění? Bude doplatek do minimálního vyměřovacího základu předmětem příspěvku od státu v rámci Programu Antivirus?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 207 písm. a) ZP

  • § 208 ZP

Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů

  • § 3 odst. 9 ZPZP

Odpověď

Za správnost stanovení příslušné překážky v práci a příslušných ustanovení zákoníku práce je plně zodpovědný zaměstnavatel. Při některých překážkách v práci v rámci mimořádných opatření jde o případy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat práci důvodu, že převážná část jeho zaměstnanců má nařízenou karanténu, je v dočasné pracovní neschopnosti nebo pečuje o dítě. V těchto případech se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP a zaměstnavatel je povinen poskytnou náhradu mzdy ve výši 100% průměrného výdělku. V situaci, kdy je donucen omezit provoz z důvodu nedostatku surovin, polotovarů nebo součástek, se jedná o překážku na straně zaměstnavatele podle § 207 písm. a) ZP a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy alespoň ve výši 80% průměrného výdělku.

Jde-li o omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách, jedná se o tzv. částečnou nezaměstnanost podle § 209 ZP a zaměstnanci přísluší náhrada mzdy ve výši alespoň 60% průměrného výdělku. K tomu však musí mít

Nahrávám...
Nahrávám...