Postup při zjišťování průměrného výdělku stanoví stanoví zákoník práce v § 351 až 362.
Dotaz:
Po návratu z rodičovské dovolené bude se zaměstnankyní rozvázán pracovní poměr výpovědí. Náleží jí mzda ve výši 100% průměrného výdělku. Za jaké období se vypočítá? Z r. 2009 nebo z r. 2008? Nejbližší mzda je ze 3. čtvrtletí 2009 za 25 dnů dovolené a před tím 4. čtvrtletí 2008 za odpracovanou dobu.
Odpověď:
Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím se rozumí předchozí kalendářní čtvrtletí, a za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat (§ 353 odst. 1 a 2 zákoníku práce).
Podle § 355 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, v případě, že zaměstnanec v rozhodném období neodpracuje alespoň 21 dnů, použije se místo průměrného výdělku pravděpodobný výdělek. Při zjišťování pravděpodobného výdělku vychází zaměstnavatel především z hrubé mzdy, které zaměstnanec v rozhodném období skutečně dosáhl. Není-li tento způsob zjištění pravděpodobného výdělku dostatečně přesný a objektivní, popř. pokud zaměstnanci nebyla v rozhodném období poskytována žádná mzda (např. když ještě nebyl v pracovním poměru k zaměstnavateli, nebo nepracoval např. pro nemoc či z důvodu čerpání rodičovské dovolené), vychází se z hrubé mzdy, kterou by zaměstnanec zřejmě dosáhl.
Ačkoliv zákoník práce nestanoví konkrétní postup při zjišťování pravděpodobného výdělku, zavazuje zaměstnavatele, aby při užití všech metod a konstrukcí…