2.2.7
Sjednávání pracovního poměru na dobu určitou
JUDr. Věra Bognárová
Dotaz
Zaměstnávali jsme zaměstnance od roku 2004 do 31. 12. 2013. Jeho pracovní poměr byl sjednán na dobu neurčitou. Nyní budeme tohoto bývalého zaměstnance opět od 1. 4. 2014 přijímat do pracovního poměru, ale budeme s ním sjednávat jiný druh práce. Můžeme, vzhledem k tomu, že pracovní poměr byl přerušen a bude sjednán jiný druh práce, se zaměstnancem sjednat zkušební dobu? Může pracovní poměr být sjednán na dobu určitou nebo pouze na dobu neurčitou? V případě, že by mohl být pracovní poměr sjednán na dobu určitou, jedná se o první nebo již druhou možnost sjednání pracovního poměru na dobu určitou ze tří možných?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Odpověď
Zkušební dobu podle § 35 ZP je možné sjednat v každém pracovním poměru, tedy i v pracovním poměru na dobu určitou. Od 1. 1. 2012 však pro její délku v pracovním poměru na dobu určitou platí omezení v tom směru, že zkušební doba v pracovním poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout polovinu sjednané doby jeho trvání. Bude-li např. sjednán pracovní poměr na dobu 4 měsíců, zkušební doba může být sjednána maximálně v rozsahu 2 měsíců apod. Bude-li pracovní poměr sjednán na dobu jednoho roku, omezení se již nepoužije, protože i maximální délka zkušení doby tři měsíce nebo 6 měsíců u vedoucího zaměstnance nepřesáhne polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru.
Na sjednání zkušební doby se i v tomto případě vztahují podmínky upravené v § 35 ZP. Zkušební doba může být sjednána nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, a to písemně. Zkušební doba nesmí být delší než tři měsíce, může být ale sjednána i na dobu kratší. Tu však už nelze poté v průběhu trvání pracovního poměru prodlužovat. U vedoucích zaměstnanců je možné zkušební dobu sjednat v délce až 6 měsíců.
Sjednat zkušební dobu je možné i v každém z navazujících pracovních poměrů u stejného zaměstnavatele, a to i v případě, že zaměstnanec koná stejný druh práce, protože ani tato varianta není zákoníkem práce zakázána. Uvažovat o její neplatnosti by bylo možné pouze v případě, že by se její sjednání zjevně příčilo dobrým mravům (§ 588 NOZ). Je-li však dohodnut jiný druh práce než který zaměstnanec po řadu let u zaměstnavatele konal, sjednání zkušební doby nic nebrání, protože ostatně jejím hlavním účelem je, aby oba účastníci pracovního poměru měli možnost posoudit, jak jim budou vzájemně vyhovovat…