10.623
Správné vykazování pracovních cest při jejich přerušení
Ing. Karel Janoušek
Dotaz
Máme zaměstnance na obchodních pozicích, jejichž místem výkonu práce dle smlouvy je jejich bydliště a kteří mají k dispozici služební automobil i k soukromým účelům. V autech budou nově instalovaná GPS zařízení a zaměstnanci budou moci přepínat mezi soukromými a pracovními kilometry.
Jak správně vykazovat a zaznamenat jejich pracovní cesty (cestovní příkazy), když zaměstnanec vyjede z bodu A (místo výkonu práce/bydliště) do bodu B (jednání s klientem), ale nevrací se následně zpět, ale jede do bodu C (např. místo koncertu v zahraničí nebo navazující dovolená). Dle § 160 ZP by mělo dojít k přerušení pracovní cesty a okamžikem odjezdu z bodu B by se nejednalo o pracovní cestu, ale o přerušení. Zároveň by ale zaměstnanci měly být proplacené km odpovídající cestě z bodu B zpět do bodu A (=náklady na cestu zpět, pokud by k přerušení cesty nedošlo). Je tomu tak i v případě aut, která používá zaměstnanec i k soukromému použití? Reálně když zaměstnanec pojede např. v pátek z Prahy do Brna, ale po ukončení výkonu práce u klienta pokračuje v 17 hod. do Vídně, ze které se vrací do Prahy v neděli. Jak by měl konkrétně pracovat s vykázáním km v GPS a v cestovním výkazu?
Jde nám o nastavení systému tak, aby byl co nejjednodušší a nebyly potřeba zásahy, tzn., ideálně aby data z GPS generovala automaticky vykázané cesťáky.
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
Při povoleném přerušení pracovní cesty ze soukromých důvodů zaměstnance po ukončení výkonu práce, přísluší podle § 160 ZP zaměstnanci náhrada jízdních výdajů pouze do výše, která by mu náležela v případě, že by k přerušení pracovní cesty nedošlo. Obecně lze tedy k dotazu uvést, že náhrada jízdních výdajů zaměstnanci při povoleném přerušení pracovní cesty po ukončení výkonu práce přísluší v prokázané výši za cestu z bodu…