Žádám radu ke stanovení pracovní doby u prodavaček, které budou pracovat krátký a dlouhý týden. Do smlouvy jim bude stanovena pracovní doba 40 hod., nebo 35 hod./týdně. Ve většině případě budou pracovat 12 hodin bez možnosti vystřídání (zatím), placeno jim bude celých 12 hodin, včetně krátké přestávky na stravu a oddech. A dále příplatků za víkend, svátky. Provoz bude pouze přes den pracovní doba pevná 09:00 - 21:00 (7 dní v týdnu). O jaký režim pracovní doby půjde?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 34b odst. 1 ZP
-
§ 78 odst. 1 písm. m) ZP
-
§ 79 ZP
-
§ 80 ZP
-
§ 83 ZP
-
§ 84 ZP
-
§ 90 ZP
-
§ 92 ZP
-
§ 208 ZP
Odpověď
Problematika právní úpravy pracovní doby, možností jejího rozvrhování a úpravy doby odpočinku je upravena v části čtvrté zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZP"). V § 79 ZP je řešena délka stanovené týdenní pracovní doby. Dle Vašich údajů je zřejmé, že není splněna podmínka vícesměnného provozu, tj., Vaši zaměstnanci se v rámci 24 hodin po sobě jdoucích nebudou vzájemně a pravidelně střídat. Proto lze říci, že u Vašich zaměstnanců se bude jednat o jednosměnný provoz, ve kterém bude zaměstnancům příslušet v souladu s ustanovením § 79 odst. 1 ZP stanovená týdenní pracovní doba 40 hodin týdně.
Dle ustanovení § 80 ZP pojednávacím o kratší pracovní době pak platí, že kratší pracovní doba pod rozsah stanovený v § 79 ZP může být sjednána pouze mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tj. pouze v pracovní smlouvě či jiné individuální dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Zaměstnanci pak bude příslušet mzda nebo plat, které odpovídají sjednané kratší pracovní době (Vámi uváděných 35 hodin).
Zaměstnancovu stanovenou týdenní pracovní dobu pak zaměstnavatel rozvrhuje zaměstnanci do směn, a to buď rovnoměrně, či naopak nerovnoměrně. Z Vámi popsaných skutečností je zřejmé (krátký dlouhý týden, 12 hodinová délka směny), že hodláte zaměstnancům rozvrhovat jejich pracovní dobu nerovnoměrně. Nerovnoměrným rozvržením pracovní doby se rozumí v souladu s definicí obsaženou v ustanovení § 78 odst. 1 písm. m) ZP takové rozvržení, při kterém zaměstnavatel nerozvrhuje rovnoměrně na jednotlivé týdny stanovenou týdenní pracovní dobu, popřípadě kratší pracovní dobu, s tím, že průměrná týdenní pracovní doba nesmí přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu, popřípadě kratší pracovní dobu, za období nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může toto období vymezit nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že si budete muset zvolit určité takzvané vyrovnávací období v násobku týdnu, v rámci kterého rozvrhnete zaměstnanci jeho…