dnes je 4.4.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru a nárok na odstupné

22.5.2014, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.2.25
Ukončení pracovního poměru a nárok na odstupné

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Zaměstnankyně má trvalý pracovní poměr. Dne 6. 6. 2010 se jí narodila dcera, se kterou byla do 3 let na rodičovské dovolené, do mateřské školky se nedostala, proto požádala od neplacené volno, které ji zaměstnavatel poskytl do 31. 8. 2014 (tedy více jak do 4 let věku dítěte), Nyní je zaměstnavatel je v tíživé situaci a pro zaměstnankyni nebude mít práci. Usuzuji, že ji dá výpověď z organizačních důvodů. Má zaměstnankyně nárok na odstupné, když jí bylo poskytnuto neplacené volno do více než čtyř let dcery?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 67 odst. 1

  • § 351 a násl.

  • § 355 odst. 2

Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů

  • § 44a

Odpověď

Povinnost poskytovat při skončení pracovního poměru odstupné je závislá na tom, zda pracovní poměr končí zaměstnavatel a z jakého důvodu. Skutečnost, zda zaměstnanec v době skončení pracovního poměru práci koná anebo u něj existuje či existovala překážka v práci, pro kterou nepracuje, poskytnutí odstupného nijak neovlivňuje.

V případě rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu organizačních změn zaměstnanci při skončení pracovního poměru vzniká právo na odstupné které je podle § 67 odst. 1 ZP poskytováno ve výši násobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance v závislosti na délce trvání jeho pracovního poměru k zaměstnavateli. Zaměstnanci přísluší ze zákona odstupné ve výši jednonásobku průměrného výdělku, jestliže jeho pracovního poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok, dvojnásobku, jestliže jeho pracovní poměr trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky a trojnásobku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 3 roky. Pro stanovenou výši odstupného je rozhodující celá doba trvání pracovního poměru až do jeho skončení uplynutím výpovědní doby.

Vzhledem k době čerpání rodičovské dovolené a pracovního volna bez náhrady mzdy je v popsaném případě zřejmé, že dojde-li ke skončení pracovního poměru z organizačních důvodů, pracovní poměr trval více než 2 roky a odstupné zaměstnankyni přísluší alespoň ve výši 3násobku průměrného výdělku. V

Nahrávám...
Nahrávám...