dnes je 4.4.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru po návratu z dlouhodobé dočasné pracovní neschopnosti a mimořádná lékařská prohlídka

21.4.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

10.251
Ukončení pracovního poměru po návratu z dlouhodobé dočasné pracovní neschopnosti a mimořádná lékařská prohlídka

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz

Zaměstnanci končí k 31. 3. 2020 dlouhodobá dočasná pracovní neschopnost (dále jen "DPN"). Vloni bylo jeho pracovní místo zrušeno. Po ukončení DPN mu dne 1. 4. 2020 podáme výpověď pro nadbytečnost; po dobu běhu výpovědní doby vč. měsíce dubna, kdy ještě výpověď nepoběží, předpokládám by měl pobírat náhradu mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku, při ukončení pracovního poměru, tj. 30. 6. 2020, pak má nárok na odstupné. Náhradní práci pro zaměstnance nemáme.

Je tento postup správný? Můžeme se dohodnout se zaměstnancem na dřívějším ukončení pracovního poměru? Předpokládám, že jej musíme poslat na mimořádnou lékařskou prohlídku, jen si nejsme jistí, zda to bude v době koronavirové epidemie možné z důvodu ordinování lékaře.

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 49 ZP

  • § 52 písm. c) ZP

  • § 67 ZP

  • § 208 ZP

Vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče

Odpověď

Dočasná pracovní neschopnost brání ukončit pracovní poměr se zaměstnancem pouze v případě výpovědního důvodu uvedeného v § 52 písm. c) ZP z důvodu nadbytečnosti, tzn., že zaměstnanec zpravidla v důsledku zrušení pracovního místa není pro zaměstnavatele nadále potřebný. Výpověď z tohoto důvodu nesmíte dát zaměstnanci v době dočasné pracovní neschopnosti, a proto pokud bylo pracovní místo zrušeno organizační změnou již v minulosti, je možné výpověď dát až poté, co bude dočasná pracovní neschopnost ukončena. Při ukončení pracovního poměru z tohoto důvodu přísluší zaměstnanci odstupné, které bude nejméně ve výši stanovené § 67 ZP podle počtu odpracovaných let. Protože jste pracovní místo již v minulosti zrušili, znamená to, že i když se zaměstnanec stane k 1. 4. 2020 schopným výkonu této práce, pokud jde o zdravotní stav, tak mu tuto práci přidělovat nemůžete, protože ji nemáte, pracovní místo bylo zrušeno.

Tato samotná nemožnost, aniž by se musela formálně potvrzovat, je překážkou v práci na straně zaměstnavatele podle § 208 ZP. Nastane tehdy, pokud zaměstnanec nemohl konat práci pro překážky na straně zaměstnavatele. Překážkou na straně zaměstnavatele je to, že práci nemáte, protože místo jste zrušili. V tom případě mu přísluší náhrada mzdy ve

Nahrávám...
Nahrávám...