dnes je 4.4.2025

Input:

Ukončení pracovního poměru se členem odborové organizace

15.4.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

2.2.34
Ukončení pracovního poměru se členem odborové organizace

Mgr. Tomáš Liškutín

Předsedkyně naší místní odborové organizace použila služební vozidlo společnosti, které během neschválené služební cesty poškodila. Protože se jednalo v šestiměsíční době o další porušení pracovněprávních povinností dané zaměstnankyně, byla jí dána výpověď dle ust. § 52 g) zákoníku práce. Protože zaměstnankyně je předsedkyní ZOOS, požádali jsme o souhlas s výpovědí v souladu s ust. § 61 zákoníku práce. Zaměstnankyně však, aniž by svolala odborovou schůzi, pod daný dokument uvedla, že s ní nesouhlasí, a apelovala na odborářskou imunitu. Přesto jsme jí výpověď dali a dotyčná se obrátila na soud. Ten ve svém rozsudku mj. uvedl, že výpověď je opravdu neplatná od samého počátku. Jaké je Vaše stanovisko a doporučení pro další postup?

 

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 61

    • § 72

Působí-li u zaměstnavatele odborová organizace, výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen předem s odborovou organizací projednat. Jde-li o člena orgánu odborové organizace, který působí u zaměstnavatele, v době jeho funkčního období a v době 1 roku po jeho skončení, je k výpovědi nebo k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnavatel povinen požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas. Za předchozí souhlas se považuje též, jestliže odborová organizace písemně neodmítla udělit zaměstnavateli souhlas v době do 15 dnů ode dne, kdy byla o něj zaměstnavatelem požádána.

Jestliže odborová organizace odmítla udělit tento souhlas, je výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru z tohoto důvodu neplatné; pokud jsou však ostatní podmínky výpovědi nebo okamžitého zrušení pracovního poměru splněny a soud ve sporu podle § 72 zákoníku práce shledá, že na zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby zaměstnance nadále zaměstnával, je výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru platné.

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 26. 11. 2011, sp. zn. 21 Cdo 3561/2010, soud v soudním řízení zkoumá vedle splnění všech podmínek pro výpověď z pracovního poměru navíc skutečnost, zda lze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnance nadále zaměstnával. Pro posouzení této otázky jsou přitom rozhodující konkrétní okolnosti, za nichž k výpovědi u zaměstnavatele došlo. Je nutné přihlížet především k tomu, jaký dopad na plnění funkcí zaměstnavatele na jedné straně a na postavení zaměstnance (např. vzhledem k jeho osobním, rodinným a majetkovým poměrům) na straně druhé

Nahrávám...
Nahrávám...