2.2.63
Ukončení pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti zaměstnance
JUDr. Věra Bognárová
Dotaz
Ze dne na den onemocněla zaměstnankyně, která pracovala na hodně specifické pozici a není jí možné dlouhodobě nechat zastupovat jiným pracovníkem. Ani po 4 měsících se kolegyně ke svému zdravotnímu stavu nevyjádřila (nemocenské lístky v pořádku, ale odmítla se bavit o budoucnosti, výhledu, doposud nám nesdělila, s čím se léčí).
Zaměstnavatel přistoupil k outsourcování její agendy, aby byly zajištěny zákonné požadavky. Outsourcing se velice osvědčil, zaměstnavateli tento model vyhovuje více než mít pouze jednoho pracovníka, u kterého se dlouhodobá absence může kdykoli opakovat, a proto chce firma agendu předat externistovi.
Je možné se zaměstnankyní ukončit pracovní poměr pro nadbytečnost. Je tento způsob možný? Brání pracovní neschopnost zaměstnance rozhodnutí o organizační změně?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
Aniž by to mělo bezprostřední vazbu na odpověď, musím uvést, že zaměstnankyně není povinna se k důvodům své dočasné pracovní neschopnosti nijak blíže vyjadřovat ani sdělovat zaměstnavateli diagnózu či prognózu svého onemocnění. Zaměstnanci sice nic nebrání se zaměstnavatelem bližší okolnosti onemocnění probrat, jestliže to však neučiní, nic neporušuje a nelze z toho nic dovozovat.
Rozhodne-li zaměstnavatel, že činnost dosud vykonávanou zaměstnancem bude nadále zajišťovat jinak než prostřednictvím osob zaměstnávaných v pracovněprávním vztahu a že proto tímto zaměstnancem zastávané pracovní místo bude z důvodu úspory finančních prostředků zrušeno, je to možné považovat za organizační změnu, na základě které je možné se zaměstnancem ukončit pracovní…