10.423
Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
Ve firmě máme zaměstnankyni, která je již skoro rok v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Jelikož jí toto období končí, zažádala si o důchod a u nás bude dávat výpověď. Bude mít posudek od lékaře a bude to tedy okamžitá výpověď ze zdravotních důvodů. Při výpovědi by měla mít nárok na náhradu mzdy v délce trvání výpovědní lhůty. Má na tuto náhradu nárok, i když byla poslední rok na DPN, případně z čeho bychom jí tuto náhradu měli vypočítat?
Právní úprava
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 49 ZP
-
§ 50 odst. 3 ZP
-
§ 52 písm. e) ZP
-
§ 208 ZP
-
§ 351 a násl. ZP
-
§ 355 ZP
Vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, ve znění pozdějších předpisů
Odpověď
V tomto případě je několik možností, jak se zaměstnankyní skončit pracovní poměr. Obecně platí, že když nastupuje zaměstnanec do pracovního poměru po pracovní neschopnosti delší než 6 měsíců, musí jej zaměstnavatel poslat k svému lékaři pracovnělékařské péče na mimořádnou prohlídku (viz § 12 odst. 2 písm. f) bod 3 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče). Pak má zaměstnavatel v ruce posudek o případné zdravotní nezpůsobilosti zaměstnance k výkonu dosavadní práce a titul k tomu, aby mohl dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. e) ZP.
Zaměstnanec může dát výpověď (§ 50 odst. 3 ZP) kdykoliv a z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu a nemusí čekat na zdravotní posudek. Proto dotyčná mohla dát výpověď již v okamžiku, kdy si žádala o důchod.
U obou výpovědí…