10.236
Úprava náhrady mzdy při dočasné pracovní neschopnosti po dohodě s odbory
Mgr. Jan Vácha
Dotaz
Máme na Vás dotaz ohledně plánování směn a placení náhrady mzdy v prvních 14 dnech. Pokud by při vyrovnávacím období 26 týdnů byly prvních 13 týdnů pracovní směny naplánované na pondělí až čtvrtek, a pátek , sobota a neděle by byly volné dny a dalších 13 týdnů by byly plánované směny pondělí až sobota, neděle by byla volná a zaměstnanec onemocní, hradí se mu náhrada v prvním případě jen podle plánovaných směn tzn. že by dostal v prvních 14 dnech náhradu jen za 8 pracovních dnů a ve druhém případě by se hradilo 12 pracovních dní podle plánovaných směn?
S tím souvisí další dotaz. V případě , že má firma odborovou organizaci, může dohodnout individuální úpravu konkrétního zaměstnance plánování směn pro proplácení nemocenských dávek (v obou případech by se náhrada proplácela 10 pracovních dní)?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 4a ZP
-
§ 74 odst. 2 ZP
-
§ 84 ZP
-
§ 192 odst. 1 ZP
-
§ 194 ZP
Odpověď
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, mluví v § 192 odst. 1 ZP poměrně jasně, když stanoví, že zaměstnanci, který byl uznán dočasně práceneschopným, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů náhrada mzdy nebo platu za dny, které jsou pro zaměstnance pracovními dny, a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění. Také říká, že vznikla-li dočasná pracovní neschopnost ode dne, v němž má zaměstnanec směnu již odpracovanou, počíná období 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti pro účely poskytování náhrady mzdy nebo platu následujícím…