Pravděpodobný výdělek je zvláštním způsobem stanovení průměrného výdělku. Ten je takto zjišťován, jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů.
Dotaz:
Prosím o pomoc s určením pravděpodobného výdělku pro úřad práce. Zaměstnanec má sjednanou dohodu o pracovní činnosti od 4.6.2014 do 30.6.2014 max. 20 hod. týdně, odměna činí 200 Kč za hodinu. V červnu odpracoval 76 hodin, odměnu za odpracovanou dobu ve výši 15 200 obdržel v srpnu po ukončení DPČ. Je velmi pravděpodobné, že v září mu bude vyplacena mimořádná odměna za splnění úkolu v poměrně vysoké částce. Zaměstnanec je nyní v evidenci ÚP a požaduje vyplnění potvrzení.
Protože v rozhodném období leden - březen u nás nepracoval, bude se muset použít pravděpodobný výdělek. Má se pro jeho stanovení počkat až na případné vyplacení odměny v září? Je zřejmé, že případná budoucí odměna za splnění úkolu je založena na mimořádných skutečnostech , které by se při déle trvající DPČ nevyskytovaly.
Je proto správným řešením vyjít z výdělku jiných zaměstnanců za podobnou práci?
Odpověď:
Průměrný měsíční čistý výdělek se zjišťuje ke dni ukončení dohody o pracovní činnosti, tj. k 30.6.2014. Pravděpodobný výdělek se použije v případě, kdy zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval ani 21 směn. Rozhodným obdobím je v daném případě I. čtvrtletí 2014, kdy zaměstnanec u zaměstnavatele nepracoval. Právě proto, že není možné vypočítat skutečný průměrný hodinový výdělek, použije se pravděpodobný hodinový výdělek. V daném případě jím bude sjednaná hodinová odměna 200 Kč.
Měsíční průměrný výdělek pro pracovněprávní účely se v souladu s § 356 odst. 2 zákoníku práce vypočítá jako průměrný hodinový výdělek násobený koeficientem 4,348 a týdenní pracovní dobou zaměstnance.
V daném případě nelze k žádnému výsledku dospět, neboť sjednaný úvazek je nekonkrétní - vyjádřený jen nejvyšším přípustným objemem výkonu práce pro dohodu o pracovní činnosti s použitím "maximálně".
Matematicky vyjádřeno 200 x 4,348 x maximálně 20 = ??????
Napříště je nutné objem výkonu práce stanovit konkrétně s použitím dovětku v průměru v jednotlivých týdnech, chceme-li vyjádřit, že zaměstnanec bude pracovat dle potřeb zaměstnavatele, leč vždy konkrétně. Tak například kvalifikovaným odhadem sjednáme 15 hodin v průměru v jednotlivých týdnech. Tento průměrný objem výkonu práce se posuzuje v rámci období, na kterou je dohoda uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
Důrazně upozorňujeme, že podle ustanovení § 76…