10.277
Vliv doby ošetřování člena rodiny na dovolenou
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
Počítá se doba ošetřování člena rodiny - dítěte staršího 10 let - z důvodu uzavření školy do odpracovaných dnů pro účely nároku na dovolenou? Pokud ne, může zaměstnavatel pro zaměstnance stanovit výjimku a tuto dobu do nároku na dovolenou počítat?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 199 odst. 2 ZP
-
§ 212 odst. 1 ZP
-
§ 216 odst. 2 ZP
-
§ 223 ZP
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci
Odpověď
Z ustanovení § 216 odst. 2 ZP vyplývá zásada, že pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2 ZP). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, doba poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění, doba ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doba péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
Na tuto zásadu pak bezprostředně navazuje ustanovení § 223 ZP o krácení dovolené. Podle tohoto ustanovení platí, že pokud nepracoval zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1 ZP, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctin.
Z uvedeného tedy vyplývá, že podle ustanovení § 216 odst. 2 ZP se postupuje při krácení dovolené. Předmětné ustanovení stanoví pro účely dovolené určité odchylky, pokud se týká důležitých osobních překážek v práci za výkon práce. Rozsah důležitých osobních překážek v práci je pro účely dovolené zúžen a za dobu výkonu práce se považují výhradně důležité osobní překážky v práci, které jsou uvedeny v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a…