10.355
Volno po očkování zaměstnance souvisejícího s výskytem onemocnění COVID-19
JUDr. Eva Dandová
Dotaz
Mají zaměstnanci, kteří podstoupili očkování proti covidu, nárok na den placeného volna po očkování? Předpokládám, že postup bude stejný, že lékař musí potvrdit nezbytně nutnou dobu na zotavení a nám zaměstnanec doloží potvrzenou propustku od lékaře?
Právní předpisy
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Odpověď
Na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí byl již 5. 2. 2021 zveřejněn tzv. Doporučený postup zaměstnavatele při poskytování pracovního volna zaměstnanci k testování, očkování, případně k doprovodu rodinného příslušníka k očkování, v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS CoV-2.
Z uvedeného doporučení vyplývá, že při poskytování pracovního volna zaměstnanci k testování, očkování, případně k doprovodu rodinného příslušníka k očkování, v souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS CoV-2 se za splnění podmínek stanovených právním předpisem jedná o omluvenou nepřítomnost zaměstnance v práci, a to bez ohledu na to, zda se zaměstnanec podrobil testování nebo očkování dobrovolně nebo v souvislosti s výkonem práce. Podle právního názoru ministerstva lze situaci, kdy se zaměstnanec podrobí provedení antigenního nebo PCR testu nebo očkování, posoudit jako ošetření podle bodu 1 přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Rovněž také doprovod jiné osoby k provedení očkování, je-li nezbytný, lze podřadit pod bod 8 téže přílohy k nařízení vlády. Podle názoru ministerstva lze v případě, že se zaměstnanec podrobil očkování v souvislosti s výkonem práce, lze v této situaci postupovat podle bodu 2 přílohy k nařízení vlády.
Tento názor vychází z toho, že…