Dotaz
V rámci organizační změny zaměstnavatel plánuje v rámci jednoho pracoviště, na kterém působí celkem pět zaměstnanců, zrušení tří pracovních míst. Z těchto rušených tří pracovních míst jsou dvě obsazena zaměstnanci, kteří jsou současně členy orgánu odborové organizace, která působí u jejich zaměstnavatele.
Jednomu ze zaměstnanců na rušeném pracovním místě, který je členem orgánu odborové organizace, bude nabídnuto nově zřizované pracovní místo, které pravděpodobně přijme. Zbývající dva zaměstnanci na rušených pracovních místech, z nichž jeden je členem orgánu odborové organizace, nabídku nového místa nedostanou.
V souvislosti ze zrušením pracovního místa zaměstnance, který je členem orgánu odborové organizace oslovil zaměstnavatel předsedu odborové organizace, která působí u jeho zaměstnavatele s tím, že požádá odborovou organizaci o souhlas s výpovědí výše uvedeného zaměstnance, kterému plánuje zrušit jeho místo na základě § 52 písm. c) ZP.
Dle § 61 odst. 2 ZP je zaměstnavatel povinen požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas k výpovědi nebo okamžitému zrušení pracovního poměru, výše zmíněného zaměstnance. Pokud by odborová organizace odmítla udělit souhlas, je výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru neplatné. Zákoník práce také uvádí, že pokud jsou ostatní podmínky výpovědi nebo okamžitého zrušení splněny a soud ve sporu podle § 72 ZP shledá, že na zaměstnavateli nelze spravedlivě požadovat, aby zaměstnance nadále zaměstnával, jsou výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru platné.
Můžete mi, prosím, sdělit, o splnění jakých podmínek se jedná?
Právní předpisy
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 50 odst. 1 a 4 ZP
-
§ 52 písm. c) ZP
-
§ 61 ZP
Odpověď
Ustanovení § 61 ZP upravuje účast odborových organizací při rozvázání pracovního poměru výpovědí nebo okamžitým zrušením zaměstnavatele. Zvýšená ochrana členů orgánu odborové organizace působícího u zaměstnavatele se projevuje v tom, že je zaměstnavatel povinen požádat odborovou organizaci o předchozí souhlas se zamýšleným skončením pracovního poměru (výpovědí nebo okamžitým zrušením). Pokud odborová organizace souhlas nedá, je rozvázání pracovního poměru neplatné, stejně tak by bylo neplatné, i kdyby zaměstnavatel o souhlas odborovou organizaci vůbec nepožádal.
Pokud zaměstnavatel plánuje přijmout organizační změnu, v jejímž důsledku se stane nadbytečným i zaměstnanec, který požívá shora uvedené ochrany, musí zaměstnavatel počítat s tím, že ve vztahu k členu odborového orgánu má větší povinnosti, protože si musí vyžádat souhlas odborové organizace. Může se dokonce stát, že nedá-li odborová organizace s výpovědí souhlas a zaměstnavatel výpověď přesto zaměstnanci dá, že soud výpověď za platnou považovat nebude, i když po formální a materiální stránce budou všechny ostatní předpoklady (podmínky) pro dání výpovědi splněny. § 61 odst. 4 ZP umožňuje, aby soud v případě soudního sporu v každém jednotlivém případě zkoumal, zda lze…