Každá dovolená jednou skončí a platí to i o rodičovské. Na co má zaměstnanec nárok a na co musí zaměstnavatel v takových případech pamatovat?
Pokud se vrací do práce zpět zaměstnanec, který čerpal rodičovskou dovolenou nebo pracovní volno bez ohledu na počet měsíců nebo let, platí obecná povinnost upravená v § 38 odst. 1 písm. a) ZP, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci po celou dobu trvání pracovního poměru přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pro splnění této povinnosti není rozhodující, zda rodičovská dovolená trvá rok, dva roky nebo tři roky nebo že zaměstnankyně čerpala pracovní volno z důvodu péče o dítě u dvou dětí nebo že pracovní volno pro péči o dítě bylo poskytnuto ve vyšším rozsahu např. až do 5 let věku dítěte. Stále za trvání pracovního poměru platí povinnost zaměstnavatele, ostatně i zaměstnance, řídit se pracovní smlouvou, tato pracovní smlouva se uplynutím času se nemění, pokud nedojde k její změně dohodou obou účastníků, a proto povinnost zaměstnavatele zaměstnanci přidělovat práci podle sjednané pracovní smlouvy stále trvá.
Zaměstnavatel proto musí zajistit případné zastupování na pracovním místě (druh práce), který má sjednán zaměstnanec, který čerpá rodičovskou dovolenou tak, aby mohl reagovat na nástup zaměstnance vracejícího se z rodičovské dovolené do zaměstnání. Je možné postupovat buď tak, že pracovní místo zaměstnavatel neobsadí, v tom případě žádný reálný problém při návratu zaměstnance z překážky v práci neexistuje. Zaměstnavatel věc může vyřešit také tak, že činnosti, které zaměstnanec vykonává, rozdělí mezi ostatní zaměstnance a po návratu zaměstnance opět tyto činnosti sloučí do jednoho pracovního místa a stále tak má možnost vůči svému zaměstnanci plnit povinnosti vyplývající ze sjednané pracovní smlouvy.
Jestliže však ani jedna ze shora uvedených variant není možná, musí výkon práce na tomto pracovním místě řešit sjednáním pracovního poměru na dobu určitou, a to po dobu zástupu za mateřskou, případně rodičovskou dovolenou u konkrétní zaměstnankyně (zaměstnance). Je také možné volit takovou variantu, že toto pracovní místo po dobu existující překážky v práci bude zastávat zaměstnanec, který už u zaměstnavatele pracuje a vykonává jiný druh práce, se kterým bude sjednána změna pracovní smlouvy v druhu práce po dobu existující překážky v práci jiného zaměstnance. I tato změna druhu práce musí být ale sjednána ne dobu určitou, která bude vymezena existující překážkou v práci, tj. čerpáním mateřské, případně rodičovské dovolené konkrétního zaměstnance tak, aby v případě návratu zaměstnance do práce byl zaměstnavatel schopen plnit svou povinnost podle § 38 odst. 1 písm. a) ZP, tj. přidělovat zaměstnanci práci podle sjednané pracovní smlouvy.
Při sjednání pracovního poměru na dobu určitou je nutné dodržet pravidla upravená § 39 ZP, který omezuje jejich sjednání. Pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán mezi smluvními stranami nejdéle na 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakován nejvýše 2x. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž jeho prodloužení. Jestliže od skončení…