dnes je 22.12.2024

Input:

Zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou

21.8.2018, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Podívejme se na jednu z častých situací, kterou personalisté řeší - zástup za zaměstnance, kteří čerpají mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Zaměstnavatel v případě čerpání mateřské a rodičovské dovolené musí vždy počítat s tím, že má povinnost po ukončení čerpání mateřské dovolené zařadit tyto zaměstnance přímo na jejich původní práci a pracoviště a při ukončení čerpání rodičovské dovolené podle pracovní smlouvy. Má-li pracovní místo obsazené zaměstnancem, který čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, neměl by na toto pracovní místo sjednat s jiným zaměstnancem pracovní poměr na dobu neurčitou. Zákoník práce tuto situaci výslovně neřeší a zaměstnavatele v tomto směru žádným způsobem neomezuje ani mu neukládá povinnost tímto způsobem pracovní poměry sjednávat. Dojde však k tomu, že na jednom pracovním místě jsou zaměstnanci dva, i když jeden z nich je po určitou dobu na překážce v práci. Problémy s „dvojím obsazením” jednoho pracovního místa však nastanou v okamžiku návratu zaměstnance z překážky v práci.

Pokud musí zaměstnavatel zajistit plnění svých úkolů novým zaměstnancem, který bude původního zaměstnance zastupovat (může totiž také nechat pracovní místo po dobu překážky neobsazené), je nutné sjednat se zastupujícím zaměstnancem výhradně pracovní poměr na dobu určitou podle pravidel upravených v § 39 ZP. Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí ale přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení.
Nahrávám...
Nahrávám...