dnes je 22.12.2024

Input:

Změny v ZP k 1. 6. 2018

1.6.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.2.7.3
Změny v ZP k 1. 6. 2018

JUDr. Petr Bukovjan

Zákoník práce byl k 1. 6. 2018 novelizován zákonem č. 310/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Změna souvisí s rozšířením dávek nemocenského pojištění o dávku nazvanou dlouhodobé ošetřovné a praxe zaměstnavatelů se dotýká především co do právní úpravy překážek v práci, dovolené nebo zákazu výpovědi.

Nárok na dlouhodobé ošetřovné

Zjednodušeně řečeno, nárok na dlouhodobé ošetřovné má pojištěnec, který pečuje o osobu potřebující poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí a nevykonává v zaměstnání, z něhož dlouhodobé ošetřovné náleží, nebo v jiném zaměstnání práci, jde-li o zaměstnance, ani osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou. Zdůraznit je třeba, že:

  • dlouhodobou péčí rozumí zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, ve svém § 72a ZNP poskytování celodenní péče ošetřované osobě (spočívající v každodenním ošetřování, provádění opatření spojených se zajištěním léčebného režimu stanoveného poskytovatelem zdravotních služeb nebo pomoci při péči o vlastní osobu ošetřované osoby),

  • ošetřující osoba musí spadat do okruhu oprávněných osob podle § 41a odst. 3 a 4 ZNP (od manžela až po druha za určitých podmínek) a

  • ošetřovaná osoba udělila pojištěnci na předepsaném tiskopise písemný souhlas s poskytováním dlouhodobé péče (viz § 41b odst. 1 ZNP).

Podpůrčí doba u dlouhodobého ošetřovného začíná prvním dnem vzniku potřeby dlouhodobé péče (tj. dnem propuštění ošetřované osoby z hospitalizace ve zdravotnickém zařízení poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče) a končí dnem, v němž končí tato potřeba péče (dnem uvedeným v rozhodnutí ošetřujícího lékaře, nejpozději však k 90. dni od vzniku potřeby dlouhodobé péče).

Pracovní volno

K výkonu dlouhodobé péče o jinou fyzickou osobu potřebuje být zaměstnanec uvolněn ze zaměstnání (pracovní volno). Do zákoníku práce byl v této souvislosti doplněn nový § 191a ZP, dle kterého "zaměstnavatel není povinen udělit písemně souhlas s nepřítomností zaměstnance v práci po dobu poskytování dlouhodobé péče v případech podle § 41a až 41c ZNP, jen v případě, že prokáže, že tomu brání vážné provozní důvody". Tuto nepříliš povedenou formulaci je třeba chápat tak, že pokud zaměstnanec požádá zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna za účelem dlouhodobé péče ve vazbě na pobírání dlouhodobého ošetřovného, prokáže mu splnění podmínek nastavených zákonem o nemocenském pojištění a na straně zaměstnavatele nebudou existovat žádné vážné provozní důvody, které by tomu bránily, bude zaměstnavatel povinen zaměstnanci pracovní volno poskytnout (udělit mu písemně souhlas s nepřítomností v práci).

S ohledem na podpůrčí dobu u dlouhodobého ošetřovného a na fakt, že pracovní volno podle § 191a ZP je vázáno na poskytování dlouhodobé péče, může výše uvedená překážka v práci trvat až 90 dnů od vzniku potřeby takové péče. Pracovní volno může být souvislé po celou tuto dobu, stejně jako není vyloučeno, že zaměstnanec o ně bude žádat jen na vybrané pracovní dny. Je to dáno tím, že o dlouhodobou péči k jedné a téže ošetřované osobě se může dělit více osob, přičemž platí, že na jeden kalendářní den potřeby poskytování dlouhodobé péče lze udělit souhlas jen jednomu pojištěnci. Tiskopis žádosti o dlouhodobé ošetřovné (publikovaný na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení www.cssz.cz ) předpokládá, že v takovém případě by její součástí měl být rozpis období, ve kterém bude o ošetřovanou osobu dlouhodobě pečovat zaměstnanec jako žadatel, a písemný souhlas ošetřované osoby s tímto rozpisem.

Překážka v práci podle § 191a ZP skončí zaměstnanci rovněž v případě, že ošetřovaná osoba svůj souhlas s poskytováním dlouhodobé péče písemně odvolá. Podle § 41b odst. 4 ZNP musí být v tomto odvolání uveden den skončení poskytování dlouhodobé péče a podpis pojištěnce (zaměstnance jako ošetřující osoby), kterým potvrzuje, že byl o odvolání souhlasu informován, a den, kdy informaci obdržel, nebo podpis dvou svědků, kteří potvrdí, že se tak stalo. Informace směrem k poživateli dlouhodobého ošetřovného je zásadní, protože odvolání souhlasu je účinné nejdříve ode dne následujícího po dni, v němž mu taková informace byla podána. O takovém dni musí následně zaměstnanec informovat zaměstnavatele, aby bylo zřejmé, že končí důvod pro omluvenou absenci v práci.

Jak prokázat?

Aby zaměstnanec mohl s pracovním volnem podle § 191a ZP vůbec počítat, musí zaměstnavateli umět doložit skutečnosti, které mu zakládají právo na zmíněnou dávku nemocenského pojištění, zejména pak to, že:

  • existuje ošetřovaná osoba, která vyžaduje poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí,

  • k této osobě má zaměstnanec zákonem požadovaný vztah a

  • ošetřovaná osoba udělila písemný souhlas s poskytováním dlouhodobé péče ze strany zaměstnance.

První skutečnost bude zaměstnanec prokazovat rozhodnutím ošetřujícího lékaře poskytovatele zdravotních

Nahrávám...
Nahrávám...