dnes je 22.12.2024

Input:

Změny v ZP k 28. 2. 2017

23.1.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 5 minut

2.2.6.2
Změny v ZP k 28. 2. 2017

JUDr. Petr Bukovjan

28. 2. 2017 nabude účinnosti novela zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, a souvisejících zákonů, mezi nimi mj. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (novela vyšla ve Sbírce zákonů pod číslem 460/2016). Tato novela přináší mj. i změny v oblasti pracovního práva.


Okamžité zrušení pracovněprávního vztahu zákonným zástupcem zaměstnance

(§ 35 odst. 2 NOZ a § 56a a § 77 odst. 4 a 5 ZP)

Jedním ze způsobů, jak může být nyní rozvázán pracovní poměr nebo pracovněprávní vztah založený dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce, je jejich okamžité zrušení zákonným zástupcem nezletilého zaměstnance, který nedosáhl věku 16 let, pokud je to nutné v zájmu vzdělání, vývoje nebo zdraví tohoto zaměstnance a zákonný zástupce získal k platnosti takového postupu přivolení soudu.

Tato možnost zákonného zástupce se ukazuje jako zcela nepraktická (a v praxi se s takovým případem setkal jen málokterý zaměstnavatel), snižuje jistotu zaměstnanců i zaměstnavatelů a zaměstnatelnost osob mladších 16 let vůbec. Rovněž tak získání přivolení soudu je problematické a okamžité zrušení samo o sobě nebrání v tom, aby zaměstnanec záhy nato navázal pracovněprávní vztah jiný. Novelou občanského zákoníku proto bude dotčená právní úprava zrušena.


Závazek k výkonu závislé práce

(§ 35 NOZ)

Pokud chce zaměstnavatel v současné době uzavřít s fyzickou osobou pracovní smlouvu nebo některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, musí si být jist splněním dvou základních parametrů ze strany této fyzické osoby: 1. že dovršila věku 15 let a 2. že ukončila povinnou školní docházku. To vede v praxi k tomu, že zmíněné dokumenty lze podepisovat (právní jednání činit) nejdříve 1. 7. příslušného kalendářního roku.

Protože výše uvedeným pravidlem jsou omezováni zejména studenti, kteří si ještě v době své školní docházky chtějí na dobu po jejím skončení zajistit existenci pracovněprávního vztahu, bude toto pravidlo upraveno tak, jak platilo do konce roku 2013, tedy že k výkonu závislé práce se může fyzická osoba zavázat již v okamžiku, kdy dovršila 15 let věku, ale jako den nástupu do práce (den, kdy vznikne pracovněprávní vztah a kdy teprve začne výkon dohodnuté práce) nebude moci být sjednán den, který by předcházel dni, kdy nezletilý ukončí povinnou školní docházku.


Jednání právnické osoby s kolektivním statutárním orgánem vůči zaměstnancům

(§ 164 NOZ)

Od nabytí účinnosti občanského zákoníku vyvolávalo velké rozpaky ustanovení třetího odstavce § 164 NOZ, dle kterého "má-li právnická osoba s kolektivním statutárním orgánem zaměstnance, pověří jednoho člena statutárního orgánu právním jednáním vůči zaměstnancům; jinak tuto působnost vykonává předseda statutárního orgánu". Mnohé odborné komentáře se pozastavovaly nad smyslem citovaného pravidla a nad tím, proč by se právní jednání právnických osob vůči jejich zaměstnancům mělo řídit jiným režimem než jiná právní jednání.

Jistý náhled přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 30. 9. 2015, sp. zn. 29 Cdo 880/2015, dle kterého "lze mít za to, že zvláštní úpravou zástupčího oprávnění v § 164 odst. 3 NOZ zákonodárce sledoval zvýšení právní jistoty zaměstnanců, popř. budoucích zaměstnanců právnické osoby; určením jednoho konkrétního člena kolektivního statutárního orgánu je postaveno najisto, kdo (který člen statutárního orgánu) je oprávněn právnickou osobu zastoupit při pracovněprávních jednáních. Pouze člen statutárního orgánu určený v souladu s § 164 odst. 3 NOZ může právnickou osobu zastoupit při uzavření pracovní smlouvy či

Nahrávám...
Nahrávám...