dnes je 4.4.2025

Input:

Změny v ZZ k 1. 1. 2012

1.1.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.2.5.1
Změny v ZZ k 1. 1. 2012

Mgr. Petra Boušková

Zákon o zaměstnanosti byl k 1. 1. 2012 novelizován těmito zákony:

  • č. 364/2011 Sb. – celkem 34 novelizačních bodů,

  • č. 365/2011 Sb. – mění § 39 odst. 2 a § § 54 odst. 1,

  • č. 367/2011 Sb. – celkem 91 novelizačních bodů; nová přechodná ustanovení,

  • č. 420/2011 Sb. – mění § 60, § 63, § 65; nová přechodná ustanovení,

  • č. 470/2011 Sb. – mění § 25 odst. 1 písm. c) a o).

A k 5. 1. 2012 byl novelizován zákonem č. 1/2012 Sb., který přináší 35 novelizačních bodů.

Sdílené zprostředkování zaměstnání (nový § 119a ZZ)

V souladu se zákonem o zaměstnanosti mohou krajské pobočky Úřadu práce zprostředkovávat zaměstnání uchazečům o zaměstnání prostřednictvím agentury práce (dále jen "sdílené zprostředkování zaměstnání"). Do sdíleného zprostředkování zaměstnání může krajská pobočka Úřadu práce zařadit uchazeče o zaměstnání na základě individuálního akčního plánu a s jeho předchozím písemným souhlasem. O sdíleném zprostředkování zaměstnání uzavírá Úřad práce s agenturou písemnou dohodu, na jejímž základě může agentuře práce poskytnout příspěvek

  • za sdílené zprostředkování zaměstnání ve výši 5 000 Kč za každého uchazeče o zaměstnání, kterému bude agentura práce zprostředkovávat zaměstnání;

  • za umístění uchazeče o zaměstnání do pracovního poměru na dobu neurčitou ve výši 1 250 Kč a

  • za setrvání umístěného uchazeče o zaměstnání v pracovním poměru na dobu neurčitou po dobu 6 měsíců ve výši 500 Kč.

Za zprostředkování zaměstnání se však nepovažuje situace, pokud agentura práce přijme do pracovněprávního vztahu uchazeče o zaměstnání, kterému zprostředkovává zaměstnání podle výše uvedené dohody.

Dohoda o sdíleném zprostředkování zaměstnání uzavřená mezi krajskou pobočkou Úřadu práce a agenturou práce musí obsahovat:

  1. identifikační údaje účastníků dohody;
  2. počet uchazečů o zaměstnání, kterým bude agentura práce zprostředkovávat zaměstnání;
  3. dobu, po kterou bude agentura práce zprostředkovávat zaměstnání uchazečům o zaměstnání; tato doba nesmí překročit 6 měsíců;
  4. počet uchazečů o zaměstnání, kterým agentura práce zprostředkuje zaměstnání;
  5. závazek agentury práce informovat krajskou pobočku Úřadu práce ve sjednaných termínech o průběhu zprostředkování zaměstnání;
  6. závazek agentury práce neprodleně informovat krajskou pobočku Úřadu práce o tom, že uchazeč
    • se nedostavil ve sjednaném termínu na jednání s agenturou práce nebo k zaměstnavateli k projednání možného nástupu do zaměstnání;

    • odmítl zprostředkované zaměstnání;

    • bude přijat do zprostředkovaného zaměstnání, včetně dne nástupu do zaměstnání;

  7. způsob ověření zprostředkování zaměstnání krajskou pobočkou úřadu práce;
  8. druh příspěvku, který bude agentuře práce poskytnut;
    1. výši, termín a způsob poskytnutého příspěvku;
    2. závazek agentury práce vrátit příspěvek nebo jeho poměrnou část, pokud agentura práce nesplní závazky, nebo pokud ji byl jejím zaviněním příspěvek poskytnut neprávem nebo ve vyšší částce, než náležel, lhůtu pro vrácení a podmínky vrácení tohoto příspěvku;
    3. ujednání o vypovězení dohody.

Součástí dohody je i jmenný seznam uchazečů o zaměstnání, kterým je agentura práce povinna zprostředkovat zaměstnání.

Ministerstvo práce a sociálních věcí stanoví svým prováděcím právním předpisem

  1. způsob předávání informací o průběhu zprostředkování zaměstnání s o spolupráci uchazeče o zaměstnání s agenturou práce,
  2. termín a způsob úhrady příspěvků agentuře práce,
  3. způsob výběru agentury práce, se kterou bude uzavřena dohoda o sdíleném zprostředkování zaměstnání.

Nelegální práce [§ 5 písm. e) ZZ]

V rámci vymezení některých pojmů je v zákoně o zaměstnanosti nově zpřesněn pojem nelegální práce. Za nelegální práci se mimo jiné považuje výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah, nebo pokud fyzická osoba – cizinec vykonává práci pro právnickou nebo fyzickou osobu bez platného povolení k pobytu na území České republiky, je-li podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých předpisů, ve znění pozdějších předpisů, vyžadováno.

Závislou prací se podle zákoníku práce rozumí práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobněZávislá práce musí být vykonávaná za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.

V zákonu o zaměstnanosti je nově vydefinována místní působnost krajských poboček Úřadu práce, která se řídí místem, ve kterém je nebo má být zaměstnávání vykonáváno, pokud zákon o zaměstnanosti nebo jiný právní předpis nestanoví jinak (§ 8a odst. 2 ZZ).

Hlášení volných pracovních míst (především § 35 ZZ)

Zaměstnavatelé od 1. 1. 2012 už nejsou povinni hlásit volná pracovní místa a jejich charakteristiku příslušné krajské pobočce Úřadu práce, mohou tak činit dobrovolně. V případě zájmu zaměstnávat cizince je však hlášení volných pracovních míst povinné (§ 86 odst. 1 ZZ).

Povinnosti zaměstnavatelů ohledně zaměstnávání cizinců (§ 87 ZZ)

Zaměstnavatel je povinen s krajskou pobočkou Úřadu práce projednat záměr zaměstnávat cizince, včetně jejich počtu, druhu práce, kterou budou vykonávat včetně předpokládané doby výkonu práce. Záměr zaměstnávat cizince pro více míst výkonu práce projednává a povolení k zaměstnání pro více míst výkonu práce vydává Úřad práce po vyjádření krajské pobočky Úřadu práce, v jejímž územním obvodu má být zaměstnávání vykonáváno.

Každý zaměstnavatel, ke kterému nastoupí do zaměstnání cizinec, u kterého se vyžaduje povolení k zaměstnání, je povinen o této skutečnosti písemně informovat příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den jeho nástupu k výkonu práce. Tato informační povinnost platí pro zaměstnavatele nadále i v případě, kdy do zaměstnání nastoupí občan Evropské unie nebo jeho rodinný příslušník, nebo cizinec, u kterého se nevyžaduje v souladu se zákonem o zaměstnanosti povolení k zaměstnání. Stejnou informační povinnost mají i právnické nebo fyzické osoby, které uzavřely smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem, na jejímž základě byli cizí státní příslušníci vysláni na území České republiky k plnění úkolů vyplývajících z této smlouvy.

Zaměstnavatel i výše uvedená právnická nebo fyzická osoba jsou povinni nahlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce nejpozději do 10 kalendářních dnů každou změnu údajů vedených v evidenci občanů EU a cizinců. Totéž platí i v případě, že dojde u cizích státních příslušníků k ukončení zaměstnání nebo jejich vyslání.

O vydání povolení k zaměstnání (§ 90 ZZ) žádá cizinec příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce zpravidla ještě před svým příchodem do České republiky prostřednictvím zaměstnavatele nebo prostřednictvími právnické nebo fyzické osoby, která uzavřela smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem, na jejímž základě mají být cizinci vysláni na území České republiky k plnění úkolů vyplývajících z této smlouvy.

Zaměstnavatel je povinen (§ 102 odst. 3 ZZ) v rámci evidence cizinců uchovávat kopie dokladů prokazujících oprávněnost pobytu cizince na území České republiky, a to po dobu trvání zaměstnání a dobu 3 let od skončení zaměstnání tohoto cizince.

Kontrolní činnost (§ 125, § 126 ZZ)

Kontrolní činnost na úseku zaměstnanosti cizinců vykonávají Státní úřad inspekce práce, oblastní inspektoráty práce a celní úřady.

Tyto kontrolní orgány jsou oprávněny kontrolovat zaměstnavatele i právnické nebo fyzické osoby, které uzavřely smlouvu se

Nahrávám...
Nahrávám...