dnes je 4.4.2025

Input:

Změny v ZZ k 1. 10. 2015

1.10.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.2.2.4
Změny v ZZ k 1. 10. 2015

Verlag Dashöfer

Zákon o zaměstnanosti byl k 1. 10. 2015 novelizován zákonem č. 203/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 

Zřízení státní příspěvkové organizace (nový § 6a ZZ)

MPSV nově může k plnění úkolů v oblasti zaměstnanosti zřídit státní příspěvkovou organizaci. Cílem nové právní úpravy je řešit nejednoznačné právní zakotvení stávající státní příspěvkové organizace Fondu dalšího vzdělávání. Fond dalšího vzdělávání vznikl transformací státní příspěvkové organizace Institutu výchovy bezpečnosti práce, a to v souladu s § 54 odst. 2 a § 5 odst. 1 zákona č. 219/2000 Sb., formou opatření ministra o provedení změny zřizovací listiny již existující státní příspěvkové organizace. Tato organizace v současné době realizuje 15 projektů hrazených z Evropského sociálního fondu a 1 interní projekt Národní soustava povolání, který je hrazen z prostředků Ministerstva práce a sociálních věcí. Většina realizovaných projektů je zaměřena na podporu osob znevýhodněných nebo ohrožených na trhu práce, zejména na absolventy škol, maminky po mateřské dovolené, osoby se zdravotním postižením, osoby starší 50 let a dlouhodobě nezaměstnané osoby. Dále se některé projekty dotýkají oblasti sociální politiky a rovných příležitostí. Fond dalšího vzdělávání realizuje v oblasti dalšího profesního vzdělávání takové projekty, které vedou k lepší uplatitelnosti na trhu práce.

Nová právní úprava je tedy vyvolána i potřebou ukotvit nástroje řízení MPSV vůči jeho stávající státní příspěvkové organizaci působící v oblasti zaměstnanosti – Fondu dalšího vzdělávání. Možnost zřízení a zrušení státní příspěvkové organizace v zákoně o zaměstnanosti povede k vyloučení jakýchkoli pochybností o jejím postavení a o vymezení oblasti, ve které bude oprávněna vykonávat svoji činnost. V současné době se zřízení nové státní příspěvkové organizace nepředpokládá.

Nový § 6a ZZ pojednává o vzniku státní příspěvkové organizace, o náležitostech zřizovací listiny, o statutárním orgánu této organizace a o zrušení organizace.

S ohledem na nutnost právního zakotvení dosavadní státní příspěvkové organizace Fondu dalšího vzdělávání se v přechodných ustanoveních nově stanoví, že dnem 1. 10. 2015 se Fond dalšího vzdělávání stává státní příspěvkovou organizací zřízenou Ministerstvem práce a sociálních věcí podle tohoto zákona.

 

Centrální evidence volných pracovních míst (§ 37a ZZ)

V zákoně o zaměstnanosti se zkracuje doba, po kterou nebudou do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty nebo do centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli modré karty zařazována nebo z těchto evidencí budou vyřazována volná pracovní místa u zaměstnavatele, kterému byla pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce, a to z 12 měsíců na 4 měsíce.

 

Členové obchodní společnosti a družstva bez nároku na podporu v nezaměstnanosti (§ 39 ZZ)

Hlavním důvodem novelizace ZZ bylo sjednocení přístupu k poskytování podpory v nezaměstnanosti u uchazeče o zaměstnání, který vykonává činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru a jeho měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo vykonává činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti a jeho měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy (dále jen "nekolidující zaměstnání"), a u uchazeče o zaměstnání, který je

  • společníkem nebo jednatelem společnosti s ručením omezeným nebo komandistou komanditní společnosti nebo ředitelem obecně prospěšné společnosti anebo vedoucím organizační složky zahraniční právnické osoby vykonávajícím mimo pracovněprávní vztah k této společnosti pro společnost práci, za kterou je touto společností odměňován,

  • členem představenstva nebo správní rady nebo statutárním ředitelem akciové společnosti vykonávajícím mimo pracovněprávní vztah k této společnosti pro společnost práci, za kterou je touto společností odměňován,

  • členem dozorčí rady obchodní společnosti vykonávajícím mimo pracovněprávní vztah k této společnosti pro společnost práci, za kterou je touto společností odměňován,

  • členem družstva vykonávajícím mimo pracovněprávní vztah k družstvu pro družstvo práci, za kterou je družstvem odměňován,

  • fyzickou osobou pověřenou obchodním vedením, která tuto činnost vykonává za odměnu mimo pracovněprávní vztah (dále jen "člen obchodní společnosti nebo družstva"),

a jeho měsíční nebo průměrná měsíční odměna spolu s případným výdělkem (odměnou) z nekolidujícího zaměstnání nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Mezi funkce, které jsou neslučitelné s nárokem na podporu v nezaměstnanosti, se nezahrnuje funkce člena orgánu bytového družstva (definováno § 727 zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích) spojená s odměnou.

Zatímco podle platné právní úpravy uchazeči o zaměstnání po dobu trvání nekolidujícího zaměstnání není poskytována podpora v nezaměstnanosti, uchazeči o zaměstnání, který vykonává funkci člena obchodní společnosti nebo družstva podpora v nezaměstnanosti poskytována je, a to bez ohledu na to, zda z této činnosti má či nemá příjem nebo odměnu. Tento postup ve svých důsledcích zakládá nerovný přístup k podpoře v nezaměstnanosti.

Nově ustanovení § 39 odst. 2 písm. e) ZZ stanoví, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, který je ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, v postavení osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s) (tj. členů obchodní společnosti nebo družstva), přičemž k výši příjmu nebo odměny se přitom nepřihlíží.

 

Náhradní doba zaměstnání po účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci (§ 41 ZZ)

V praxi nastávaly situace, kdy fyzická osoba byla po skončení zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti nadále v dočasné pracovní neschopnosti nebo onemocněla v ochranné lhůtě 7 dnů. V případě, že se jednalo o dlouhodobou pracovní neschopnost, ztrácela nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože v rozhodném období nesplnila podmínku získání potřebné doby důchodového pojištění zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností, tj. získání alespoň 12 měsíců této doby v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Ke zmírnění sociálních dopadů v těchto případech se nově stanoví, že za náhradní dobu zaměstnání se považuje doba trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény osoby po skončení výdělečné činnosti, která zakládala její účast na nemocenském pojištění podle zákona o nemocenském pojištění, pokud si tato osoba nepřivodila dočasnou pracovní neschopnost úmyslně a pokud tato dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa vznikla v době této výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě podle zákona o nemocenském pojištění.

 

Oznamovací povinnosti uchazeče o zaměstnání (§ 42 ZZ)

Pro účely sjednocení rozhodných skutečností a přístupu k uchazečům o zaměstnání vedených v evidenci uchazečů o zaměstnání se nově stanoví vznik oznamovací povinnosti uchazeče o zaměstnání v den podání žádosti o

Nahrávám...
Nahrávám...