dnes je 4.4.2025

Input:

Zrušení funkčního místa

16.3.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2.2.49
Zrušení funkčního místa

JUDr. Věra Bognárová

Dotaz
Prosím o stanovisko jak správně postupovat v případě, že zaměstnavatel provedl organizační změnu a zrušil funkční místo zaměstnance, který má sjednán pracovní poměr na dobu určitou po dobu zástupu za rodičovskou dovolenou.

Organizační změna byla schválena k 1. 3. 2016 se zrušením funkčního místa k tomuto datu. Zaměstnanec má sjednán pracovní poměr do 3. 5. 2016. Je v souladu se zákonem postupovat v tomto případě:

  1. od 1. 3. 2016 nepřidělovat zaměstnanci práci a poskytovat mu do skončení pracovního poměru (uplynutím sjednané doby) náhradu platu z důvodu překážky na straně zaměstnavatele, nebo
  2. postupovat tak, že zaměstnanci musí být dána výpověď, po výpovědní dobu poskytování náhrady platu z důvodu překážky na straně zaměstnavatele a následně vyplacení odstupného?

Právní předpisy

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

  • § 67 ZP

  • § 208 ZP

Odpověď

Postupovat by mohl zaměstnavatel z čistě právního pohledu oběma způsoby, protože ukončit pracovní poměr výpovědí ze strany zaměstnavatele, je-li pro to dán výpovědní důvod, lze i v pracovním poměru sjednaném na dobu určitou. Za popsané situace však ukončení pracovního poměru výpovědí z organizačních důvodů nemá žádný právní význam. Zaměstnavatel totiž nemá právní povinnost pracovní poměr končit výpovědí, jedná se pouze o jeho oprávnění, jsou-li dány důvody. Výpověď dát nemusí, i když by pro to měl důvody.

I kdybyste výpověď doručili v březnu 2016, pracovní poměr skončí dříve, než uplyne dvouměsíční výpovědní doba, uplynutím sjednané doby trvání pracovního poměru dne 3. 5. 2016. Pracovní poměr lze sice

Nahrávám...
Nahrávám...