dnes je 28.4.2025

Input:

Samorozvrhování pracovní doby od 1. 1. 2025 v příkladech

28.4.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2025.09.03
Samorozvrhování pracovní doby od 1. 1. 2025 v příkladech

Ing. Růžena Klímová

Tzv. "valmech" novela zákoníku práce umožňuje, aby si zaměstnanec po dohodě se zaměstnavatelem rozvrhoval pracovní dobu. Jak tento institut zohlednit ve mzdových výpočtech?

Od 1. 1. 2025 mohou zaměstnavatel i zaměstnanec uzavřít písemnou dohodu, podle níž si zaměstnanec za sjednaných podmínek bude sám rozvrhovat pracovní dobu do směn bez ohledu na to, zda se jedná o pracoviště zaměstnavatele nebo o výkon práce na dálku.

Z  pracovněprávního hlediska jsme se o všech skutečnostech dozvěděli z článku JUDr. Jana Váchy, Ph.D., zveřejněném ve Zpravodaji 1/2025. Mým úkolem z pohledu specialistky na mzdové účetnictví je stanovit principy, které je nutné respektovat při samotném výpočtu mezd, platů a odměn z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

DOHODY O PRACÍCH KONANÝCH MIMO PRACOVNÍ POMĚR

Pro tyto pracovněprávní vztahy neplatí, že průměrná týdenní pracovní doba zaměstnance v pracovním poměru musí být naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem, nejdéle však v období, které může činit až 26 týdnů, jen kolektivní smlouva může toto období prodloužit na 52 týdnů.

Nadále však platí nepřekročení maximálního počtu odpracovaných hodin u DPP v rozsahu 300 hodin v rámci kalendářního roku a u DPČ v průměru v jednotlivých týdnech až polovinu stanovené týdenní pracovní doby v rámci období, které trvá až 52 týdnů. Je-li DPČ uzavřena na období kratší, posuzuje se tato podmínka za období trvání takové DPČ. U všech pracovněprávních vztahů nesmí délka směny bez přestávky na oddech trvat déle než 12 hodin.

Zvláště u DPČ je nutné tuto podmínku (nepřekročení příslušného objemu výkonu práce) sledovat od počátku výkonu práce včetně překážek v práci do data. Právě u samorozvrhování týdenní pracovní doby u DPČ by mohlo dojít k porušení této podmínky, které by bylo v případě kontroly inspektorátem práce oprávněně hodnoceno jako nepřípustné. A právě z tohoto důvodu je nezbytné danou podmínku sjednat v dohodě o výkonu práce při samorozvrhování a objem výkonu práce dohodnout konkrétní výší (v průměru v jednotlivých týdnech 10 hodin, 15 hodin, 17 hodin atd., nikoliv neurčitě (maximálně 20 hodin), aby byl zaměstnavatel schopen sjednanou podmínku týkající se objemu výkonu práce posoudit jako splněnou či neplněnou a činit nápravu.

U dohody o provedení práce je situace jednodušší, protože do hry nevstupují překážky v práci a jde jen o respektování limitu 300 hodin v rámci kalendářního roku, délky směny nejdéle 12 hodin, přestávky na oddech v rozsahu alespoň 30 minut nejpozději po 6 hodinách výkonu práce a respektování nepřetržitého denního odpočinku v rozsahu alespoň 11 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích a nepřetržitého odpočinku v týdnu v rozsahu alespoň 35 hodin.

PRACOVNÍ POMĚR

U pracovního poměru zákon stanoví ještě další podmínku, a to že  průměrná týdenní pracovní doba zaměstnance v pracovním poměru musí být naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem, nejdéle však v období, které trvá až 26 týdnů, jen kolektivní smlouva může toto období stanovit na období 52 týdnů.

Ačkoliv právní úprava dává zaměstnavateli možnost stanovit délku vyrovnávacího období pracovního poměru v souladu s § 78 odst. 1 písm. m) ZP, je z logických důvodů přípustné jediné vyrovnávací období, kterým je kalendářní měsíc.

Uveďme příklady, na kterých prokážeme, že vyrovnávacím obdobím v případě měsíční formy odměňování může být pouze kalendářní měsíc.

Příklad č. 1

Zaměstnanec pracuje v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby 40 hodin. Fiktivní délka směny pro účely překážek v práci je stanovena v rozsahu 8 hodin, její začátek a konec je stanoven od 7.30 hod. do 16.00 hod. s přestávkou na oddech v době od 12.30 do 13.00 hod. Zaměstnanec je odměňován měsíční formou mzdy ve výši 39 000 Kč a v příslušném měsíci bude 2 týdny nemocen. Náhradou mzdy za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti bude v daném  měsíci naplněn harmonogram směn v rozsahu 80 hodin a zaměstnavatel bude povinen poskytnout poměrnou část měsíční mzdy.

Výpočet: 39 000 :

Nahrávám...
Nahrávám...